Počet výsledků: 5

Otevřít filtraci

Lehká cigareta je typ cigarety, o které výrobce tvrdí, že při jejím kouření vzniká méně tabákového dehtu než při kouření běžné cigarety. Bylo prokázáno, že lehké cigarety nejsou o nic bezpečnější než běžné cigarety, tzn. jejich kouření nesnižuje riziko vzniku rakoviny nebo jiných onemocnění. Uživatelé lehkých cigaret mohou vdechovat stejná množství tabákového dehtu, nikotinu a škodlivých chemických látek jako uživatelé běžných cigaret, podle způsobu kouření. Pojem „lehké“ cigarety je v řadě zemí již zakázán, protože je jen obchodním označením bez jakéhokoli podkladu. Vzbuzuje tedy mylné představy o menší škodlivosti. Viz také cigareta, tabák, kouření.

E-cigareta je jiný název pro elektronickou cigaretu. Viz také cigareta.

Elektronická cigareta neboli e-cigareta je zařízení, které má nejčastěji tvar cigarety, doutníku nebo pera a neobsahuje tabák. Hlavními součástmi elektronické cigarety jsou baterie a roztok nikotinu, aromat a dalších chemických látek, z nichž některé mohou být zdraví škodlivé. Při používání elektronické cigarety se roztok nikotinu mění v aerosol, který lze vdechovat do plic. Množství nikotinu v jednotlivých elektronických cigaretách se může lišit. Zatím není známo, zda jsou elektronické cigarety bezpečné a zda mohou kuřákům pomáhat při odvykání kouření. Viz také cigareta, tabák, kouření.

Cigareta je tabákový výrobek ve tvaru trubičky, který se vyrábí z jemně řezaných sušených tabákových listů zabalených do tenkého papíru. Cigareta může obsahovat i další složky, včetně chemických látek, které vznikajícímu tabákovému kouři dodávají různé příchutě. Kuřák zapálí cigaretu na jednom konci a kouří ji, přičemž kouř obvykle vdechuje do plic. Tabákový kouř obsahuje nejen nikotin, ale i mnoho rakovinotvorných chemických látek, které jsou škodlivé pro kuřáky i nekuřáky. Kouření cigaret může vést k závislosti na nikotinu a může způsobit mnoho typů zhoubných nádorů, včetně rakoviny plic, hrtanu, úst, jícnu, hrdla, ledvin, močového měchýře, slinivky břišní, žaludku, děložního čípku, akutní myeloidní leukemie apod. U kuřáků cigaret je také zvýšené riziko vzniku dalších zdravotních problémů, včetně kardiovaskulárních onemocnění, cévní mozkové příhody a onemocnění plic, jako je rozedma plic, chronická bronchitida apod. Odvozené přídavné jméno je cigaretový. Viz také tabák, kouření a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz cigareta, cigaretový apod.

Cigaretový kouř je kouř, který vzniká při hoření cigarety. Tvoří jej plyny a jemně rozptýlené částice. Cigaretový kouř obsahuje nejen nikotin, ale podle některých autorů až 7000 dalších chemických látek, z nichž desítky jsou karcinogenní (způsobují rakovinu) a stovky jsou jiným způsobem toxické. Viz také cigareta, kouření, tabákový kouř, hlavní proud kouře, vedlejší proud kouře, kouř z druhé ruky.

Zobrazeno 1 až 5 z 5

Počet výsledků